Prírodovedné múzeum
Dňa 27. 10 11. 2022 triedy V.A, VI. A a VII. A a VIII. A. spolu s pedagogickým dozorom Mgr. Radovanom Babaštom, Mgr. Miroslavu Belaňovou, Janou Slobodovou a Mgr. Martinou Šimovou navštívili Prírodovedné múzeum v Bratislave.
Po príchode do múzea sa všetci žiaci presunuli do Paleontologickej expozície, kde pod vedením lektora Mgr. Jozefa Somogyiho absolvovali zaujímavú prednášku pod názvom : Príbeh života na Zemi. Lektor žiakom prezentoval vývoj a diverzitu dávno vyhynutých spoločenstiev organizmov na Zemi. Vysvetlil, že Príbeh života začína objavením sa prvých živých organizmov pred 3500 mil. rokov, pokračoval cez prvohory, druhohory, treťohory a končí sa vo štvrtohorách nástupom takmer súčasných foriem flóry a fauny. Lektor zaujímavo rozprával o hlavných zástupcoch živočíchov a rastlín jednotlivých geologických období napr. o trilobitoch ako vedúcich skamenelinách v prvohorách, belemnitoch a amonitoch, ale aj mamutovi, ktorý bol vystavený v skutočnej veľkosti.
V expozícii Zázrak prírody – Biodiverzita Slovenska žiaci vypĺňali úlohy z pracovného listu. V tejto expozícií boli ohromení veľkosťou obrovskej ryby – vyše šesťmetrovej vyzy, ktorá sa vyskytovala na Slovensku ešte na začiatku 20. storočia, ale dnes už ju na našom území nenájdeme. Spoznali aj dropa fúzatého, ktorý patrí medzi najťažšie lietajúce vtáky v Európe. Na Slovenku na počítali len 37 jedincov, kým na začiatku 20. storočia ich bolo okolo 2400 jedincov.
Prehliadkou expozície Zázrak prírody - Biodiverzita Zeme sa žiaci postupne zoznámili so živou a neživou prírodou rôznych prostredí na Zemi – polárnych oblastí, tundry, tropických lesov, trávnatých oblastí, púští, korálových útesov, pobreží atď.
Poslednú expozíciu, ktorú žiaci navštívili bola, antropologická expozícia, ktorú otvorili len pred rokom. Expozícia žiakom priblížila korene vzniku človeka, ktorý sa vyvíjal zo skupiny, podobajúcej sa na hlodavcov, ktorí na zemi žili približne pred 60 miliónmi rokov. Údaje o človeku a jeho vývoji je možné zistiť vďaka jeho osteologickým pozostatkom – kostiam, ktoré dokážu pretrvať aj milióny rokov. Majú nesmiernu výpovednú hodnotu o vzhľade a spôsobe života minulých populácií.
Mgr. Miroslava Belaňová