Jozef Miloslav Hurban – veľký bojovník za slovenskú samobytnosť
„Národ, ktorý nepozná svoju históriu, je len hŕba koží otrockých ...“
J. M. Hurban
Pravdivosť tohto citátu už overil čas a je výsostne aktuálny i v dnešnej dobe. Jeho autor – Jozef Miloslav Hurban – sa narodil 19. marca 1817 v Beckove. V minulom roku sme si teda pripomenuli 200. výročie jeho narodenia.
Pri tejto významnej príležitosti žiaci zo 7.A,7.B triedy: Juraj Beňadik, Matúš Hudec, Viktória Kňažková, Ladislav Szakácz, Vladimíra Hianiková, Zuzana Mrvová, Nina Svitková, Mia Melinda Muráňová, Katarína Beláňová, Emma Šmelcerová a Natália Mjartanová pod vedením Mgr. S. Mikušovej, pripravili na 30.11.2017 literárne pásmo s prezentáciou o živote a diele J. M. Hurbana. Taktiež Mária Majdanová z 8.A a Tibor Mello z 9.A pod vedením Mgr. P. Humajovej sa aktívne zapojili prezentáciou a vedomostným kvízom zo života J.M. Hurbana, ktorým ho vhodne oživili v závere literárneho pásma. Pozvaní hostia z MO Matice slovenskej v Koši – pán Ján Gajdošík a pani Elena Závadinková, Mgr. Iveta Bohňová, riaditeľka ZŠ s MŠ v Koši – ocenili zanietenosť našich žiakov pri prezentácii pásma a na záver všetkých zúčastených ohodnotili veľkým potleskom a milými darčekmi.
V pásme vyzdvihli takmer celoživotné miesto účinkovania J. M. Hurbana v Hlbokom na Myjave. Tu prežil najkrajšie, ale i najťažšie roky svojho života. Tu sa 21. februára 1888 skončila aj jeho strastiplná životná cesta a tu je i pochovaný.
Jeho život nebol ľahký. Otec bol evanjelickým farárom v Beckove, no ako 16-ročný ho stratil. O rok neskôr mu umrela i milovaná matka, a tak sa mladý Hurban musel životom pretĺkať sám.
24. apríla 1836 sa spolu so štúrovcami zúčastnil pamätného výletu na hrad Devín, kde prijal meno Miloslav. V roku 1843 stál pri zrode štúrovskej spisovnej slovenčiny, ktorá bola kodifikovaná na jeho fare v Hlbokom.
Uvedomil si, že sa zaviazal slúžiť vlasti a pracovať pre národ bez rodinnej viazanosti, no po stretnutí s mladučkou Aničkou Jurkovičovou, prvou herečkou na sobotištskom javisku, tento sľub porušil i napriek nevôli Ľ. Štúra. 7. októbra 1845 sa oženil a ich prvorodené dieťa (z deviatich) - syn Svetozár - sa šťastným Hurbanovcom narodil 16. januára 1847.
Vo svojej práci popri starostlivosti o rodinu ani trochu nepoľavil. Bol pri zostavovaní Žiadostí národa slovenského, zúčastnil sa spolu s Ľ. Štúrom a M. Hodžom Slovanského zjazdu v Prahe. Bol vodcom dvoch dobrovoľníckych výprav v rokoch 1848-1849, stal sa predsedom 1. Slovenskej národnej rady. Po páde Bachovho absolutizmu sa pokúšal aktivizovať slovenský národy, život na Memorandovom zhromaždení v Turčianskom sv. Martine v júni 1861. Výsledkom jeho aktivity bolo uväznenie a zatykač.
J. M. Hurban sa venoval i literárnej tvorbe, najmä publicistickým žánrom. Z jeho diel vyniká romantická próza Olejkár a novela Od Silvestra do Troch kráľov. Vydával časopis Cirkevné listy, venoval sa pastoračnej a pedagogickej práci, dokonca písal učebnice náboženstva. Svedectvom o dobe, v ktorej žil, je monumentálny životopis Ľ. Štúra.
V roku 1860 mu Bohoslovecká fakulta v Lipsku udelila čestný doktorát za obhajobu evanjelickej cirkvi.
Hoci sa J. M. Hurban v posledných rokoch svojho života angažoval mimo politiky, zostala mu gloriola veľkého bojovníka za slovenskú samobytnosť. Hlbocký cintorín je dôstojným miestom jeho spočinutia v milovanom kraji.
Mgr. Soňa Mikušová
Odkaz na fotky:
https://photos.app.goo.gl/jDDNz820k9f1Yxwv2