Základná škola s materskou školou, Nová 525, Koš

História školy

O začiatkoch činnosti školy v Koši nie sú známe presné údaje. V roku 1695 bola škola pri miestnej fare. Učiteľom bol Daniel Cagan. Prvú jednotriednu školu postavili pri kostole v roku 1857. Jej súčasťou bol aj byt pre učiteľa –organistu. Vzhľadom k narastajúcemu počtu detí priestory školy nestačili a v roku 1911 prešla cirkevná škola pod správu štátu. Dochádza k výstavbe ľudovej školy s dvomi triedami a dvomi učiteľskými bytmi. Nová škola a väčší počet učiteľov zaktivizovali dianie na úseku vzdelávania obyvateľov. Založila sa Ľudová škola hospodárstva, v ktorej sa vo dvoch triedach doučovalo 80 občanov. V roku 1930 bola už škola päťtriedna so štyrmi učebňami. Žiaci chodili do školy na smeny. Zväčšujúci sa počet žiakov mal za následok presun vyšších ročníkov do Prievidze a neskôr do Novák. Naliehavou a neodkladnou úlohou ostávalo rozšírenie priestorov školy. Čiastočným riešením bola výstavba dvojtriednej školy v roku 1956. V roku 1959 sa začala využívať nová trinásťtriedna škola. V roku 1977 sa dala do užívania školská družina s kapacitou 75 miest s dvomi až štyrmi oddeleniami. Materská škola začala svoju činnosť v septembri 1953, keď sa otvorila jedna trieda v priestoroch starej školy. V roku 1961 sa presťahovala do priestorov dvojtriednej školy. Neskôr došlo k rekonštrukcii budovy, čím sa zvýšila jej kapacita. Spoluprácou so ZŠ sa vytvorilo predškolské oddelenie v triede základnej školy, ktoré navštevovali detí nastupujúce v nasledujúcom školskom roku do povinnej školskej dochádzky. Neskôr bola materská škola presťahovaná do budovy družiny. Družina sa premiestnila do budovy ZŠ. Všetky ostatné budovy boli po čase zbúrané. V súčasnosti sa pri škole vybudovali tenisové kurty a viacúčelové ihrisko, ktoré žiaci využívajú na hodinách telesnej výchovy, ale i vo svojom voľnom čase.